Спортните новини: Днес (0) | Вчера (6)
За пръв път в историята си: Хърватия е на финал след нови продължения и обрат срещу Англия
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:50 / 12.07.2018Коментари (0)1220
©
Хърватия се класира на историческия си първи финал на световно първенство след драматичен обрат с 2:1 срещу Англия на "Лужники". Още в 5-ата минута Киърън Трипиър откри резултата, Иван Перишич изравни в 68-ата, а Марио Мандукич направи пълен обрат в 109-ата минута.

Срещата започна отлично за "трите лъва“, които в 4-ата минута получиха пряк свободен удар на дъгата пред наказателното поле за нарушение срещу Деле Али. Минута по-късно защитникът на Тотнъм Киърън Трипиър се разписа директно от фаула, пращайки топката в горния десен ъгъл на вратата за 1:0.

В края на първото полувреме Иван Ракитич получи удобна топка в наказателното поле, но се забави твърде много, а в добавеното време и удар на Лука Модрич бе блокиран. След почивката в 57-ата минута Трипиър центрира и Хари Кейн бе изпреварен в последния момент от Деян Ловрен, който изби топката с крак. Последваха силни минути за "шахматистите“, които стигнаха до изравняване в 68-ата, когато Шиме Върсалко центрира, а Иван Перишич изпревари Трипиър и Уокър, за да вкара с акробатичен удар за 1:1. Хърватите се преобразиха и натискът им продължи, а до края на редовното време пропуски направиха Марсело Брозович, Марио Манджукич, Перишич и Деян Ловрен с неточни удари. В крайна сметка се стигна до продължения.

При първото продължение в 99-ата минута след центриране от корнер Джон Стоунс засече с глава, а Върсалко изчисти малко пред голлинията. В добавеното време на това продължение пък Джордан Пикфорд направи страхотно спасяване, след като Манджукич засече центриране на Перишич. В 109-ата минута хърватите направиха пълен обрат в мача. Перишич отклони с глава топката към Марио Манджукич, който бързо отправи удар и прати топката покрай Пикфорд за 2:1.

Така Хърватия отива на исторически финал с Франция, а Англия ще срещне Белгия в мача за третото място. За хърватите това бе първо участие на полуфинал от 1998 година, докато "трите лъва" достигат тази фаза за първи път от 1990 година насам.

Хърватия - Англия 2:1

0:1 Киърън Трипиър (5), 1:1 Иван Перишич (68), 2:1 Марио Манджукич (109)