Ето го изненадващия шампион от София Оупън
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 19:52 / 11.02.2018Коментари (0)3519
© Sofia Open
Мирза Башич спечели първата титла в кариерата си. Босненецът, който започна турнира от квалификациите, победи на финала на DIEMA XTRA Sofia Open Мариус Копил (Румъния) със 7:6 (6), 6:7 (4), 6:4 след 2 часа и 20 минути игра в "Арена Армеец". Срещата беше изгледана на живо от 10 000 зрители.

Башич започна турнира като №129 в ранглистата, а от понеделник ще заеме рекордното за него 76-о място сред професионалистите. Преди седмица босненецът беше само на 2 точки от отпадане на старта на квалификациите (двубой срещу Александър Лазов), а днес триумфира с първата си титла от АТП Уърлд Тур. По пътя към трофея Башич повали и водача в схемата Стан Вавринка.

Башич започна по-уверено двубоя и още в третия гейм стигна до последователни точки за пробив. С помощта на началния си удар Копил отрази първите две опасности, но при третата брейкът стана факт.

Силната игра на босненеца го постави в позиция да осъществи втори пробив за 4:1, но този път Копил не позволи да загуби подаването си и съхрани интригата, намалявайки пасива си на 2:3.

Така се стигна до десетия гейм, в който Башич сервираше за затваряне нас сета. Ръката на квалификанта обаче трепна и той допусна изоставане 0:40, а малко след това загуби преднината си - 5:5. В крайна сметка сетът се реши в тайбрек, в който Башич изоставаше с 1:4 точки, но обърна и спечели с 8:6 след 46 минути игра.

Загубата на първия сет не се отрази негативно на Копил, който започна втората част с пробив и преднина 2:0. В деветия гейм, при начален удар на Башич, румънецът стигна до сетбол, от който обаче не успя да се възползва. По подобие на първата част, втората също беше решена в тайбрек, спечелен този път от Копил със 7:4 точки.

Във финалния трети сет Башич направи ключов пробив в деветия гейм за 5:4, след което със сервис на своя страна затвори срещата при втория си мачбол.